Ogłoszenie dla parafian na czas trwania stanu epidemicznego w Polsce

Share on facebook
Share on twitter
Share on print

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemicznego i wynikającymi z tego faktu ograniczeniami, a także w związku z dekretem biskupa ordynariusza księdza Romualda Kamińskiego, podaję kilka informacji na temat funkcjonowania naszej parafii w najbliższych tygodniach, aż do odwołania:

 • Msze święte w niedziele będą odprawiane według takiego samego porządku.
 • jeśli z powodu ilości osób (ograniczenie do 50) zajdzie taka potrzeba w tym samym czasie będzie odprawiana msza święta w dolnym kościele.
 • W dni powszednie msze święte będą odprawiane rano o 7:00 i wieczorem o 18:00, według takich samych zasad jak w niedziele.
 • Komunia święta udzielana będzie w sposób tradycyjny oraz “na rękę”. W tym drugim przypadku prosimy zadbać o higienę dłoni oraz wykazać wielką troskę aby na powierzchni dłoni i palcach nie zostały cząsteczki Najświętszego Sakramentu. Trzeba je spożyć. Wszystkich, którzy mają obawy o stan zdrowia zachęcamy do przyjęcia Komunii duchowej: Komunia duchowa to akt duchowy, modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem (czy może lepiej: wejście w takie zjednoczenie), jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, ale poza przestrzenią sakramentalną.
  Zasadniczo komunia duchowa polega na wzbudzeniu w swoim sercu gorącego pragnienia zjednoczenia z Jezusem tak i z takimi samymi skutkami, jak to się dzieje wówczas, gdy przyjmujemy Eucharystię.
  Sam „sposób” przyjęcia komunii duchowej może być bardzo prosty i mieć formę krótkiej modlitwy czy wręcz aktu strzelistego. Na przykład:
  „Wierzę, Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny w Eucharystii. Kocham Cię! Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem. Przyjdź do mojego serca, oddaję Ci się cały! Nie pozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie!” – albo i jeszcze krócej.
 • Wszystkie dodatkowe nabożeństwa jak Droga Krzyżowa (propozycja rozważań dla dzieci i dla dorosłych), Gorzkie Żale konferencje, katechezy, spotkania przygotowujące do sakramentów, Laudesy i tym podobne zostają zawieszone do odwołania.
 • Kościół będzie otwarty w dni powszednie od 7.00 do 9.00 i od 17.00 do 19.00 na indywidualną modlitwę. W tym czasie będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi.
 • Kancelaria parafialna będzie czynna tylko w sprawach pilnych
  Telefon do kancelarii parafialnej 22 784 01 11

Zarazem przypominam o udzielonej dyspensie od uczestnictwa w mszy świętej niedzielnej osobom w podeszłym wieku, osobom chorym lub mającym objawy infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym sprawującym nad nimi bezpośrednią opiekę, a także wszystkim wiernym, którzy czują obawę przed zarażeniem koronawirusem.
Zachęcam do udziału w mszy świętej transmitowanej bądź w Internecie bądź przez inne środki masowego przekazu. Pamiętajmy aby tych transmisji nie traktować jak innych programów telewizyjnych i zachować odpowiednią, godną postawę.

Nasz biskup ordynariusz zachęca by codziennie o godzinie 20.30, odmawiać w domach Różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, oraz porządkowych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.

Wszystkich was polecam miłosierdziu Bożemu i zachęcam do wzmożonej modlitwy

święta Jadwigo śląska, módl się za nami

Matko Boża Zwycięska, Módl się za nami!

ks. Arkadiusz Świątkiewicz
Proboszcz

Pełny tekst dekretu ks. bp. Romualda Kamińskiego