Koronawirus — Krótki Przewodnik

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on print

Zachęcam do zapoznania się z wyważoną analizą autorstwa Jakuba Wudarskiego. Autor jest aktualnie profesorem w Narodowym Instytucie Biologii Podstawowej w Okazaki w Japonii. Wcześniej prowadził badania w dziedzinie biotechnologii, mikrobiologii i biologii molekularnej w Laboratorium Regulacji Komórek Macierzystych i Mechanizmów Regeneracji Uniwersytetu w Groningen na  którym obronił pracę doktorską.
Cały artykuł znajduje się pod tym linkiem.
Poniżej zamieszczam kilka cytatów na zachętę ze wspomnianej analizy.

...obecnym czasie potrzebujemy fachowej i jasnej dyskusji naukowej, w której do wszystkich informacji podchodzimy poważnie, ale także staramy się je naukowo potwierdzić. Zachęcam do sprawdzania źródeł oraz kontaktu w razie pytań bądź komentarzy.

...wirus istnieje, co można sprawdzić szperając trochę w powyższych bazach danych. Co do szkodliwość, zjadliwości i pozostałych cech wirusa, to jest to zupełnie osobny temat.

Dwie najważniejsze kwestie dotyczące szczepionki to oferowana przez jej wprowadzenie ochrona przed wirusem, czyli strona pozytywna, oraz możliwe działania uboczne, czyli ryzyko lub strona negatywna.

Czy są zatem inne propozycje walki z wirusem, a jeśli tak, to z czym się wiążą? Metodą, która wydaje się sprawdzona, jest podejście do nowego wirusa podobnie, jak podchodzimy do znanej nam dobrze grypy.

Maseczki, temat bardzo trudny, bo wywołujący wiele emocji. Dobrym przykładem jest opublikowany jakiś czas temu w magazynie Nature felieton (źródło), gdzie pada stwierdzenie: ‘noszenie masek jest naukowo uzasadnione, a najnowsze badania wskazują, że maski mogą ratować życie na różne sposoby’. Problem polega na tym, że nie mamy żadnych odnośników do badań, na które się powołuje autorka i już sam ten fakt będzie napędzał spiralę nieporozumień odnośnie stosowania maseczek.

Wydaje mi się, że problem sprowadza się do pytania, dlaczego usunięto z definicji pandemii punkt o dużej śmiertelności (źródło).

Jak bardzo groźny jest nowy wirus? Ciężkie przypadki przebiegu choroby z pewnością się zdarzają i nie ma wątpliwości, że mogą przemawiać do wyobraźni. Należy jednak spojrzeć na to od strony praktycznej. Pamiętajmy, że istnieją tysiące chorób, których przebieg może być naprawdę straszny.

Wielkie morze ludzi, miliardy żyjące na ziemi, są wydawane w ręce innych. Oni zrobią z nimi na co ich stać. Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich... Widzimy wtedy, jaka miłość z nas emanuje... Dla nas istotne jest to, co człowiek robi z człowiekiem.

Często wam o tym mówiłem. Jak wygnaliśmy cnoty, a na ich miejsce wpuściliśmy namiętności, tak teraz musimy się starać nie tylko wygnać namiętności, ale i wpuścić cnoty i przywrócić im ich właściwe miejsce. Bo cnoty z daru Bożego są nam przyrodzone. Bóg bowiem zasiał w człowieku cnoty już wtedy, gdy go stwarzał

Wielkie morze ludzi, miliardy żyjące na ziemi, są wydawane w ręce innych. Oni zrobią z nimi na co ich stać. Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich... Widzimy wtedy, jaka miłość z nas emanuje... Dla nas istotne jest to, co człowiek robi z człowiekiem.

Często wam o tym mówiłem. Jak wygnaliśmy cnoty, a na ich miejsce wpuściliśmy namiętności, tak teraz musimy się starać nie tylko wygnać namiętności, ale i wpuścić cnoty i przywrócić im ich właściwe miejsce. Bo cnoty z daru Bożego są nam przyrodzone. Bóg bowiem zasiał w człowieku cnoty już wtedy, gdy go stwarzał