Ogłoszenie dla parafian na czas trwania stanu epidemicznego w Polsce

Share on facebook
Share on twitter
Share on print

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemicznego i wynikającymi z tego faktu ograniczeniami, a także w związku z dekretem biskupa ordynariusza księdza Romualda Kamińskiego, podaję kilka informacji na temat funkcjonowania naszej parafii w najbliższych tygodniach, aż do odwołania:

 • Msze święte w niedziele będą odprawiane według takiego samego porządku.
 • jeśli z powodu ilości osób (ograniczenie do 50) zajdzie taka potrzeba w tym samym czasie będzie odprawiana msza święta w dolnym kościele.
 • W dni powszednie msze święte będą odprawiane rano o 7:00 i wieczorem o 18:00, według takich samych zasad jak w niedziele.
 • Komunia święta udzielana będzie w sposób tradycyjny oraz “na rękę”. W tym drugim przypadku prosimy zadbać o higienę dłoni oraz wykazać wielką troskę aby na powierzchni dłoni i palcach nie zostały cząsteczki Najświętszego Sakramentu. Trzeba je spożyć. Wszystkich, którzy mają obawy o stan zdrowia zachęcamy do przyjęcia Komunii duchowej: Komunia duchowa to akt duchowy, modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem (czy może lepiej: wejście w takie zjednoczenie), jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, ale poza przestrzenią sakramentalną.
  Zasadniczo komunia duchowa polega na wzbudzeniu w swoim sercu gorącego pragnienia zjednoczenia z Jezusem tak i z takimi samymi skutkami, jak to się dzieje wówczas, gdy przyjmujemy Eucharystię.
  Sam „sposób” przyjęcia komunii duchowej może być bardzo prosty i mieć formę krótkiej modlitwy czy wręcz aktu strzelistego. Na przykład:
  „Wierzę, Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny w Eucharystii. Kocham Cię! Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem. Przyjdź do mojego serca, oddaję Ci się cały! Nie pozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie!” – albo i jeszcze krócej.
 • Wszystkie dodatkowe nabożeństwa jak Droga Krzyżowa (propozycja rozważań dla dzieci i dla dorosłych), Gorzkie Żale konferencje, katechezy, spotkania przygotowujące do sakramentów, Laudesy i tym podobne zostają zawieszone do odwołania.
 • Kościół będzie otwarty w dni powszednie od 7.00 do 9.00 i od 17.00 do 19.00 na indywidualną modlitwę. W tym czasie będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi.
 • Kancelaria parafialna będzie czynna tylko w sprawach pilnych
  Telefon do kancelarii parafialnej 22 784 01 11

Zarazem przypominam o udzielonej dyspensie od uczestnictwa w mszy świętej niedzielnej osobom w podeszłym wieku, osobom chorym lub mającym objawy infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym sprawującym nad nimi bezpośrednią opiekę, a także wszystkim wiernym, którzy czują obawę przed zarażeniem koronawirusem.
Zachęcam do udziału w mszy świętej transmitowanej bądź w Internecie bądź przez inne środki masowego przekazu. Pamiętajmy aby tych transmisji nie traktować jak innych programów telewizyjnych i zachować odpowiednią, godną postawę.

Nasz biskup ordynariusz zachęca by codziennie o godzinie 20.30, odmawiać w domach Różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, oraz porządkowych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.

Wszystkich was polecam miłosierdziu Bożemu i zachęcam do wzmożonej modlitwy

święta Jadwigo śląska, módl się za nami

Matko Boża Zwycięska, Módl się za nami!

ks. Arkadiusz Świątkiewicz
Proboszcz

Pełny tekst dekretu ks. bp. Romualda Kamińskiego

Choćby człowiek unurzany był w błocie, nie musi być brudny, tak jak Kościół unurzany w błocie dziejów, nie przestaje być święty. Jeden święty (...) Kościół (...), w którym wzrasta razem pszenica i kąkol. Kościół złożony z grzeszników (...), nie przestaje być Kościołem świętym, bo ma on moc zamienić celników na apostołów, wszetecznice na święte Magdaleny.

Zastanówcie się dobrze, bracia, nad tymi sprawami i uważajcie, abyście nie zaniedbali siebie, bo do wielkich niebezpieczeństw prowadzą nas zaniedbania w rzeczach małych.

Choćby człowiek unurzany był w błocie, nie musi być brudny, tak jak Kościół unurzany w błocie dziejów, nie przestaje być święty. Jeden święty (...) Kościół (...), w którym wzrasta razem pszenica i kąkol. Kościół złożony z grzeszników (...), nie przestaje być Kościołem świętym, bo ma on moc zamienić celników na apostołów, wszetecznice na święte Magdaleny.

Zastanówcie się dobrze, bracia, nad tymi sprawami i uważajcie, abyście nie zaniedbali siebie, bo do wielkich niebezpieczeństw prowadzą nas zaniedbania w rzeczach małych.